top of page

LGS HAZIRLIK

lgs3_201957.jpg

Kavacık Sınav LGS Hazırlık Kursu olarak Önceliğimiz, bölüm ve destek birimlerimizin iş birliği içinde öğrencilerimizin bir üst öğretim programına eksiksiz olarak hazırlanmalarını sağlamaktır.

Bu yaklaşımdan hareketle merkezi sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilerimize destek vermek amacıyla akademik bölümler, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi, Ölçme Değerlendirme Birimi ve yönetimin eş güdümünde geliştirilmiş bir program uygulamaktayız.

6.SINIF:

6.Sınıf öğrencileri Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce derslerinden eğitim almaktadır. Ders içerikleri MEB müfredatıyla uyumlu olup, öğrencinin okuldaki derslerini destekler nitelikte düzenlenmektedir. Öğrencilerimizin derslerdeki başarısını artırmak, test tekniğini geliştirmek için dönem boyunca deneme sınavları ile destek verilmektedir.

7.SINIF:

7.Sınıf öğrencileri Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce derslerinden eğitim almaktadır. Ders içerikleri MEB müfredatıyla uyumlu olup, öğrencinin okuldaki derslerini destekler nitelikte düzenlenmektedir. Öğrencilerimizin derslerdeki başarısını artırmak, test tekniğini geliştirmek için dönem boyunca deneme sınavları ile destek verilmektedir.

8.SINIF:

8.Sınıf öğrencileri Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce derslerinden eğitim almaktadır. Ders içerikleri MEB müfredatıyla uyumlu olup, öğrencinin LGS’ye hazırlık sürecinde destek amaçlı düzenlenmiştir. Öğrencilerimizin LGS’ deki başarısını artırmak, test tekniğini geliştirmek için dönem boyunca öğrencilerimize deneme sınavları ile destek verilmektedir.

Çalışmalarımız:

 • Merkezi sınav kapsamına yönelik bütünlüklü öğretim programları,

 • Öğretim yılı boyunca gerçekleştirilen konu tarama ve deneme sınavları,

 • Eksik tamamlama programları,

 • Bireysel destek programları,

 • Konu Tarama Testleri,

 • Sınıf içi test uygulamaları

 • Öğrenci ve velilere yönelik seminerler,

 • Rehberlik hizmetleridir.

Rehberlik Çalışmaları

Kursumuzda, 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyinde öğrencinin; akademik, duygusal, sosyal gelişimleri ile birlikte Liseye Geçiş Sınavı hazırlık süreci de takip edilir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi; bu süreçte öğrencileri bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak öğrencilerin akademik, duygusal ve sosyal açıdan kendilerini tanımalarına, ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine ve bu doğrultuda kendileri için en uygun seçimi yapmalarına olanak sağlayacak çalışmalar yapar.

Liseye Geçiş Sınavı (LGS)

8. sınıflarda LGS hakkındaki gelişim ve değişimlerin doğru ve sistemli bir şekilde öğrencilere ve velilere aktarılması, öğrenci ve velilerin bu süreç ile ilgili bilgilenmesi ve bilinçlenmesi adına önemlidir.

Liseye Geçiş Sınavı ile ilgili bilgilere MEB sayfasında bulunan ve aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Öğrenci ve Velilere Yönelik Gerçekleştirilen Çalışmalar

Grup Çalışmaları

İhtiyaçlar doğrultusunda aşağıdaki konularda öğrenci ve velilerle grup çalışmaları planlanır.

 • Motivasyon

 • Hedef Belirleme

 • Zaman Yönetimi

 • Sınav Taktikleri

 • Verimli Ders Çalışma

 • Sınav ve Ergen

Sınıf Çalışmaları

 • Akademik başarı ve motivasyonu desteklemeye yönelik “Zaman Planlaması ve Motivasyon”, “Sınav Sürecini Yönetme ve Motivasyon” çalışmaları

 • Kariyer ve mesleki yönelimlerini belirlemeye yönelik çalışmalar

 • Stres ve stresle baş etmeye yönelik çalışmalar

 • Sınav sürecine ilişkin paylaşımlarda bulunmalarına yönelik çalışmalar.

Seminer, Panel

LGS hakkında Öğrenci ve Veli Bilgilendirme

Her yıl 8. sınıf öğrenci ve velilerimize sınav sistemi bilgilendirme konferansı gerçekleştirilir. Bu bilgilendirmede sınavların yaşamımızdaki yeri, sınav soru sayıları, puan hesaplama formülleri, yıl sonu başarı puanı ve sınav puanının etkisi üzerinde durulur.

Zaman Planlaması ve Motivasyon

8. sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bu seminerlerde, öğrenmenin önemi, motivasyon tanımı, motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal nedenler, başarılı olmak için zaman yönetiminin önemi vurgulanır.

Mezunlarla Sohbet

Okulumuz 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin sınava hazırlık, sınav süreci vb. gibi yaşantılarıyla ilgili deneyimlerini paylaşmaları sağlanır.

Sınav Sürecini Yönetme ve Motivasyon

8. sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bu seminerlerde sınav öncesi yapılacak hazırlıklar ve sınav sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda paylaşım ve gerekli yönlendirmeler yapılır.

Tercih Konferansı

Veli ve öğrencilerimize yönelik “LGS Tercihleri” konulu konferans yapılır.

Tercih Dönemi Danışmanlığı

Rehberlik Servisi uzmanlarımız, 8. sınıfı bitiren öğrencilerimize ortaöğretime yerleştirme öncesi rehberlik hizmeti verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tercih dönemlerinde okulumuzda bulunarak öğrenci ve velilerimize destek verir.

bottom of page